Strony WWW

Strona na szablonie graficznym – niedroga, profesjonalna strona internetowa

Tania strona na szablonie graficznym

Wiele firm decyduje się na budowę strony w oparciu o szablon graficzny, dzięki szablonom mamy możliwość wdrożenia profesjonalnej strony w krótkim czasie i przy niskim budżecie. Oczywiście decyzja czy strona będzie zbudowana na szablonie graficznym czy zaprojektowana od podstaw zależy od potrzeb i oczekiwań. Może się zdarzyć przypadek, w którym oczekiwania są na tyle indywidualne, że trudno o dopasowanie odpowiedniego szablonu, ale są to przypadki sporadyczne. W tym artykule zostaną przedstawione wszystkie aspekty budowy strony opartej na szablonie graficznym.

Wśród zalet budowy strony na szablonie graficznym niewątpliwie należy wymienić możliwość wyboru gotowej grafiki zamiast tworzenia jej od podstaw – to bardzo duże ułatwienie móc zobaczyć stronę jeszcze przed zamówieniem usługi. Decydując się na stronę na bazie szablonu graficznego mamy do dyspozycji tysiące szablonów graficznych. W przypadku strony na szablonie nie ma potrzeby kreowania wizji i wirtualnego omawiania z grafikiem zakresu prac i schematu budowy, wystarczy przejrzeć propozycje i wybrać jedną z nich. W klasycznym podejściu budowania stron grafik musi poznać oczekiwania, należy określić jakie elementy powinny znaleźć się na tworzonej stronie, określić kolorystykę motywy graficzne i układ elementów na stronie. Takie prace wymagają wyobrażenia sobie strony zanim ona powstanie. Często zdarza się, że nawet jeśli uda się wykreować i przekazać grafikowi koncepcję co do wyglądu strony, to po jej zrealizowaniu okazuje się, że w praktyce nie pokrywa się ona z mylnym wyobrażenie jakie mieliśmy na etapie wirtualnych rozważań. Po prostu niektóre rozwiązania nie sprawdzają się w praktyce. W przypadku strony na szablonie graficznym proces projektowania zostaje mocno uproszczony, ogranicza się do przeglądu gotowych projektów i wyborze wariantu, który w największym stopniu spełnia nasze oczekiwania.

Nasuwa się pytanie czy jest możliwe znalezienie odpowiedniego projektu? Projektów jest bardzo dużo – kilkadziesiąt tysięcy – więc zdecydowanie jest taka możliwość, a nawet jeśli nie będzie on spełniał oczekiwań w stu procentach to taki projekt w kolejnych etapach jest dostosowywany do indywidualnych potrzeb przez co nabiera indywidualnych unikalnych cech. Dodatkowym – niezwykle istotnym – atutem podczas wyboru projektu graficznego jest możliwość zapoznania się z wyglądem gotowej strony demonstracyjnej wykonanej na wybranym projekcie graficznym. Dzięki temu nie tylko mamy możliwość zapoznania się ze statyczną grafiką strony, ale również możemy zobaczyć jakie dynamiczne elementy są przewidziane w ramach wybranego szablonu. Obecnie bardzo często mamy do czynienia z wieloma elementami dynamicznymi na stronach www, które znacząco zwiększają atrakcyjność i podnoszą rangę strony. Są to elementy takie jak płynne wczytywanie kontentu, efekty przewijania slajdów, otwierania menu czy zawartość strony pojawiająca się w efektowny sposób w miarę przewijania. Opcja uruchomienia strony demonstracyjnej na wybranym szablonie pozwala na zapoznanie się również z dynamicznymi rozwiązaniami zastosowanymi w szablonie. Dodatkowo istnieje możliwość poglądowego uruchomienia strony w wersji na smartfon lub tablet i sprawdzenie, czy dany szablon dobrze prezentuje się na urządzeniach mobilnych.

Innym argumentem przemawiającym za rozwiązaniem budowy strony na szablonie – o czym już wstępnie wspomniano – jest możliwość dostosowania grafiki do indywidualnych potrzeb. Pomimo bogatej oferty gotowych szablonów niekiedy zachodzi potrzeba większej personalizacji strony. W szablonie graficznym można dodać lub zmienić grafikę, układ i mechanizmy, tak aby strona była maksymalnie dostosowana do potrzeb firmy. W przypadku szablonów wiąże się to zwykle z dodatkową opłatą, mimo to jest to bardziej ekonomiczne rozwiązanie niż wykonanie strony od podstaw. W przypadku konieczności wprowadzenia gruntownych zmian w grafice i układzie szablonu grafik może przygotować wizualizację bazując na wybranym szablonie. Jest to znaczna oszczędność czasu, a co za tym idzie również zmniejszenie kosztów realizacji.

Jednym z kluczowych aspektów decydujących o wyborze oferty wykonania strony jest cena oraz czas realizacji. Budowa strony w oparciu o szablon graficzny znacząco skraca proces realizacji projektu. Wybierając już na wstępnie grafikę automatycznie redukujemy etap projektowania strony do minimum, w zamian możemy skupić się na ewentualnych modyfikacjach. Podczas budowy strony od podstaw grafik przygotowuje projekty na podstawie wytycznych, trwa to zwykła około tygodnia. Tak przygotowane projekty są omawiane i wymagane jest wprowadzenie modyfikacji. Jest to czasochłonny proces, który w przypadku budowy strony na szablonie zostaje mocno zredukowany. Oczywiście ma to przełożenie na cenę. Koszt strony wykonanej na szablonie zwykle jest ponad połowę niższy od analogicznej realizacji ale z przygotowanym indywidualnym projektem graficznym.

Negatywnych aspektów budowy strony na szablonie graficznym jest niewiele i w przypadku standardowego użytkownika nie są one znaczące. Wśród nich można wspomnieć o konieczności akceptacji licencji na wykorzystanie szablonu. Taka licencja w podstawowym wariancie ogranicza nas do możliwości uruchomienia jednej strony pod jedną domeną, ale nie stanowi to zwykle problemu, bo raczej rzadko zachodzi potrzeba, aby strona działała pod kilkoma domenami jednocześnie, a nawet jeśli taka potrzeba zaistnieje, to najczęściej można rozszerzyć licencję o większą ilość domen. Innym “minusem” może być brak możliwości odsprzedaży strony. W tym przypadku również można powiedzieć, że nie dotyczy to większości użytkowników, gdyż strony internetowe są na tyle indywidualnym produktem, że nie podlega dalszej odsprzedaży. Trudno mówić o jednoznacznych minusach związanych z budową strony w oparciu o szablon graficzny, co nie znaczy, że strony na szablonie są najlepszym rozwiązaniem dla każdego. Myślę że duże firmy, które stawiają duży nacisk na indywidualizm i posiadają duży budżet na wykonanie strony częściej decydują się na budowę strony od podstaw. W przypadku wykonania projektu graficznego z uwzględnieniem szczegółowych wytycznych mamy znacznie większe możliwości dopasowania strony i grafiki do indywidualnych potrzeb firmy.

Reasumując, budowa strony na szablonie graficznym ma bardzo wysoki stosunek jakości do ceny. Taka strona jest dobrym rozwiązaniem dla małych i średnich firm, które nie posiadają dużego budżetu na realizację strony i jednocześnie nie mają bardzo rozbudowanych wymagań co do jej grafiki i funkcjonalności. Jest to dobry wariant dla klientów, którzy nie mają wyklarowanej wizji strony, zależy im na tym aby uruchomić wysokiej jakości stronę dobrze prezentującą ofertę i produkty bez dodatkowych problemów związanych z analizą potrzeb i projektowaniem grafiki. Biorąc pod uwagę wszystkie aspekty strona na szablonie jest bardzo ciekawym wariantem pozwalającym na zmniejszenie kosztów i skrócenie czasu realizacji projektu.

Zobacz strony na szablonach graficznych
Oferta wykonania strony na szablonie

2 komentarze do “Strona na szablonie graficznym – niedroga, profesjonalna strona internetowa

  1. Poprzednia strona mojej firmy była wykonana od podstaw, teraz zdecydowałem, że spróbuję wariant “Strona na szablonie” i przyznam, że jestem pozytywnie zaskoczony. Podczas realizacji strony z indywidualnym projektem było mi trudno sprecyzować oczekiwania bo nie miałem konkretnej wizji strony. Wybór gotowego szablonu to wygodniejszy wariant! Poza tym szybsza i dużo tańsza realizacja.

  2. Kupiłam SAM SZABLON – nie stronę na szablonie i pojawił się problem, ponieważ bez znajomości zagadnień informatycznych związanych z budową stron nie sposób samemu wdrożyć szablon. Także uczulam na kwestię czy jest to sam szablon czy usługa polegająca na wykonaniu strony na szablonie. Sam szablon dużo tańszy, ale do tego doszły koszty informatyka i dużo zamieszania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *