Strona internetowa wykonana na bazie szablonu graficznego jest rozwiązaniem pozwalającym na zmniejszenie kosztów realizacji strony. Bardzo dobry stosunek jakości do ceny zawdzięczamy skróceniem etapu projektowania grafiki do minimum. Zamiast przygotowywania tradycyjnego projektu na podstawie wytycznych mamy możliwość wyboru grafiki spośród kilkudziesięciu tysięcy gotowych wariantów. Wybór odpowiedniego dla naszych potrzeb staje się kluczowy ponieważ pozwala ograniczyć dodatkowe modyfikacje szablonu na etapie wdrażania strony, co pozwala zachować niski koszt budowy strony. Nasuwa się pytanie na co zwrócić uwagę wybierając projekt graficzny do swojej strony? Jest wiele czynników na które warto zwrócić uwagę, w tym artykule przedstawione zostały najistotniejsze aspektu związane z wyborem szablonu graficznego do naszej strony/sklepu.
Wstępna selekcja szablonów graficznych stron
Decydując się na budowę strony na szablonie mamy do dyspozycji kilkadziesiąt tysięcy projektów graficznych, przejrzenie wszystkich jest praktycznie niemożliwe. W związku z tym projekty zostały pogrupowane w kategorie tematyczne nawiązujące do branż w jakich działają firmy. Warto w pierwszej kolejności zapoznać się ze wszystkimi dostępnymi kategoriami i wybrać te najbardziej odpowiadające naszym potrzebom. Wybór kategorii ogranicza prezentowane szablony graficzne do tych, które są dedykowane dla danej branży. W ten sposób dokonujemy wstępnej selekcji projektów graficznych. Dodatkowo warto określić czy szukamy projektu strony www czy będziemy wdrażali sklep internetowy co również organiczna ilość prezentowanych szablonów. Po tak przeprowadzonej selekcji czas, aby zapoznać się bardziej szczegółowo z dostępnymi projektami graficznymi. Lista projektów w formie miniatur prezentujących grafikę strony głównej pozwala na wstępne zapoznanie się z grafiką szablonu. Po kliknięciu na miniaturę możemy zobaczyć jak będzie wyglądała strona na danym projekcie graficznym, jest to możliwe bo dla każdego projektu graficznego jest dostępna wersja demonstracyjna strony na wybranym szablonie. Taka strona demonstracyjna posiada zdjęcia i treści, które są wypełniaczem pozwalającym na wizualne przedstawienie grafiki, układu treści, czcionek. Treści demonstracyjne są ze względów praktycznych w języku angielskim, ale nie powinno to stanowić żadnej przeszkody, bo nie chodzi o wczytywanie się w zawartość strony, lecz zapoznanie się z układem treści i elementami, jakie są dostępne na stronie.
Analiza szablonu strony pod kątem naszych potrzeb
Wersja demonstracyjna strony pozwala na bardzo dokładne zapoznanie się z możliwościami, jakie daje szablon graficzny. Taka wersja nie tylko prezentuje grafikę, ale również mechanizmy i animacje zastosowane na stronie. W wersji demonstracyjnej możemy podejrzeć jak wygląda przykładowa strona wykonana na bazie szablonu, wszystkie elementy strony są aktywne więc możemy z powodzeniem zapoznać się również z menu i podstronami, galeriami zdjęć, opcją prezentacji oferty, formularzami, banerami graficznymi… wszystkimi elementami dostępnymi w szablonie. Warto nadmienić, że strony demonstracyjne są zwykle mocno rozbudowane, ponieważ prezentują wszystkie możliwości wynikające z danego szablonu. Docelowo możliwe jest zredukowanie zawartości do elementów i podstron, które są nam potrzebne i nie stanowi to dodatkowego kosztu.
Na tym etapie warto dokonać oceny szablonu pod kątem typu i układu treści jakie chcemy prezentować na tworzonej stronie. Przykładowo, jeśli planujemy wdrożyć tradycyjną stronę dla naszej firmy, na której będą prezentowane nasze usługi lub produkty, dodatkowo planujemy galerię zdjęć z realizacjami i łatwy kontakt poprzez przyjazny formularz to należy takich elementów szukać w ramach szablonu. Dodatkowo warto zwrócić uwagę czy forma prezentacji menu, czcionki i układ treści jest odpowiedni dla naszych potrzeb. Na etapie wdrażania strony mamy możliwość wymiany mechanizmów zastosowanych w szablonie graficznym ale może się to wiązać z dodatkowym kosztem więc warto znaleźć projekt, który zawiera jak najwięcej elementów, jakie planujemy wdrożyć na naszej stronie.
Zdjęcia i treść szablonu strony to wypełniacz, którym nie należy się sugerować
Na potrzeby prezentacji w szablonach dodano przykładowe treści i zdjęcia. Są to tylko przykładowe materiały wypełniające, jak już wspomniano, ze względu na uniwerslaność są to teksty w języku angielskim. Zarówno teksty jak również zdjęcia są wymieniane na etapie budowy strony. Elementy takie jak zdjęcia (z banerów i stanowiące część treści) oraz teksty demonstracyjne nie są istotne pod względem wyboru projektu graficznego i nie należy się nimi sugerować. Takie elementy zostaną wymienione zgodnie z potrzebami, jeśli jednak wybrane zdjęcia spełniają nasze oczekiwania to mogą zostać wykorzystane na nowej stronie. Zdarza się że zdjęcia w banerze wersji demonstracyjnej są tak dobrze dobrane, że Klienci decydują się na pozostawienie kilku z nich.
Teksty i zdjęcia nie są istotne, ale krój czcionek i układ treści i zdjęć może już być ważny. Oczywiście istnieje możliwość zmiany czcionek zastosowanych w szablonie, ale jest to ingerencja w grafikę. warto więc wybrać szablon, który już na wstępie spełnia nasze oczekiwania w tym zakresie. Podobnie w przypadku rozmieszczenia treści – możliwe jest dokonanie zmian, ale może okazać się, że zmiana rozmieszczenia elementów wymaga dodatkowych prac. Warto, aby jak najwięcej elementów w szablonie spełniało nasze oczekiwania, szczególnie takie elementy jak menu i rozmieszczeniem tekstów na stronie głównej i podstronach.
Szablon graficzny i wersje mobilne
Większość szablonów posiada dodatkową wersję dedykowaną dla urządzeń mobilnych. Uruchamiając wersję demonstracyjną mamy możliwość zapoznania się z wyglądem wybranego szablonu na smartfonie i na tablecie. Zwykle wersja mobilna to dodatkowe menu mobilne, inny układ treści. Jeśli dany szablon nie posiada wersji mobilnej to istnieje możliwość utworzenia takiej wersji na etapie wdrażania strony, ale może wiązać się to z dodatkowym kosztem.
Inne aspekty ważne na etapie wyboru szablonu graficznego
Wybierając szablon graficzny można zwrócić uwagę jaki mechanizm edycji treści CMS w przypadku strony lub panel administracyjny w przypadku sklepu jest dedykowany dla danego szablonu. Może to mieć znaczenie szczególnie dla osób, które już miały do czynienia z mechanizmem CMS czy panelem zarządzania produktami i przyzwyczaiły się do używania konkretnego wariantu np WordPress, Joomla, Prestashop, WooCoommerce. Typ panelu administracyjnego jest szczególnie istotny w przypadku wdrażania sklepu internetowego, bo zależy od niego zakres funkcjonalności dostępnej w sklepie internetowym. Informacja na temat CMS lub systemu sklepowego dla jakiego jest dedykowany dany szablon jest dostępna po wejściu w szczegółowy opis szablonu. Niekiedy wdrożenie CMS jest wliczone w cenę, ale zdarza się, że wymagana jest dodatkowa opłata za dodanie takiej funkcjonalności.
Innym elementem, na który warto zwrócić uwagę, jest szerokość szablonu. Są strony wykorzystujące szerokość całego okna przeglądarki, są również takie, które są wyśrodkowane i posiadają margines z obu stron. Zdarzają się również warianty, w których część treści jest prezentowanych na całej szerokości ekranu (najczęściej jest to baner, menu czy stopka strony), a część jest wyśrodkowana i przyciętych do określonej szerokości. Wybór odpowiedniego wariantu to kwestia gustu, nie ma to znaczenia pod kątem technicznym.
Podsumowanie
Szukając odpowiedniego szablonu warto dokonać wstępnej selekcji poprzez wybór kategorii tematycznej i typu strony dzięki temu ograniczymy w znaczny sposób ilość projektów do przejrzenia. Jeśli nie znajdziemy odpowiedniego szablonu w ramach kategorii najbardziej odpowiadającej profilowi naszej firmy to możemy przejrzeć kategorie pokrewne. Podczas wyboru szablonu bardzo pomocna jest wersja demonstracyjna strony, taka wersja jest dostępna dla każdego szablonu i pozwala na zapoznanie się nie tylko ze statyczną grafiką ale również z mechanizmami zastosowanymi w szablonie, z wyglądem podstron, działaniem menu, slidera, sposobem przeładowywania treści czy wersjami mobilnymi. Wybierając szablon warto zwrócić uwagę na układ menu i treści, układ zdjęć, tekstów, czcionki czy zakres dostępnych zakładek i ich zawartość. Dobrze, jeśli w szablonie znajdują się zakładki jakie chcemy wdrożyć na naszej stronie. Jeśli planujemy wdrożenie galerii zdjęć szablon powinien taką posiadać, jeśli chcemy menu pionowe i układ dwukolumnowy to szukajmy szablonów posiadając taki układ. Zawartość treści i zdjęć nie ma znaczenia podczas wyboru szablonu bo tego typu elementy zostaną wymienione na etapie wdrażania strony na wybranym szablonie.
Zobacz strony na szablonach graficznych
Oferta wykonania strony na szablonie
Komentarz(e) do “Jak wybrać szablon strony www lub sklepu internetowego?”
Wybierając szablon strony warto zwrócić uwagę na CMS jaki jest dedykowany dla takiego szablonu. Nie zwróciłem na to uwagi i musiałam uczyć się obsługi Joomla :). Polecam strony na szablonie, stosunek jakości do ceny b. wysoki!